Kdy je dobré využít služby inspekce nemovitosti

Kdy je dobré využít služby inspekce nemovitosti

Kdy je dobré využít služby inspekce nemovitosti

24.6.2016 – Před koupí bytu či domu si musí zájemce prověřit mnoho věcí a technický stav nemovitosti je jednou z nich. Spoléhat na první dojem z prohlídky se nemusí vyplatit. Kupující není vyškolen, aby odhalil všechny skryté vady, proto by měl zvážit, zda využít služeb inspektora nemovitosti.

Prověření nemovitosti inspektorem je žádoucí prakticky u každého realitního obchodu. Pro kupujícího znamená výrazné snížení rizik při koupi. Skryté vady se mohou objevit na starším bytě či domě, ale také u novostaveb. Někdy samotný majitel o závadách neví, a proto není vhodné spoléhat jen na dobrý dojem z prvního jednání. Často může jít o vady spojené s úniky tepla, špatnou statikou budovy, škodlivé látky a další, které nekvalifikovaný člověk nemá moc šancí odhalit.

Této služby nejčastěji využívá vážný zájemce o nemovitost. Proškolený inspektor vydá po prohlídce zprávu, která obsahuje zjištěné vady, jejich rozsah i odhad ceny jejich odstranění. Součástí bývá také odhad kupní ceny nemovitosti, což kupujícího také zajímá. Avšak pro prodávajícího je tento dokument také velmi cenný. Chrání ho od možných reklamací ze strany kupujícího, které se mohou stát později velkou nepříjemností. Není tedy výjimkou, že o inspekci nemovitosti zažádá sám majitel. Protokol o prověření nemovitosti si nechává zpracovat například developer při převzetí nových bytů či domů od stavební firmy.

Zprostředkování inspekce nemovitosti může být také jednou ze služeb realitní kanceláře. Proto by se na tuto možnost prověření vytipovaného bytu či domu měl kupující zajímat u svého makléře. Důležitost inspekce nemovitosti si realitní makléři uvědomují, proto ji svému klientovi většinou rádi doporučí.