Byty 2+1 zdražily za rok téměř o třetinu.

Byty 2+1 zdražily za rok téměř o třetinu. Budou jejich ceny i nadále na vzestupu?

O tom, že ceny nemovitostí rostou poslední dva roky téměř bez přestání, bylo již napsáno mnohé. A je jedno, jestli se podíváme na starší byty či novostavby. Za poslední dva roky totiž stoupaly ceny celého realitního trhu, a to napříč všemi kategoriemi. Dlouhodobě nejsledovanějším ukazatelem jsou ceny bytů. Jak se jejich cena změnila za poslední rok?

Byty 1+1, nejlepší poměr mezi cenou a výší nájemného
Malých bytů je na trhu dlouhodobě nedostatek. Významně se na tom podílí investoři, kteří právě malé byty dlouhodobě vyhledávají. A to nejen kvůli nižší ceně, ale také díky nejlepšímu poměru mezi kupní cenou a výší nájemného, které mohou následně utržit. Rozložení investice do více nemovitostí je také výhodné z pohledu následného prodeje. Prodat malý byt bude vždy snadnější než se zbavit bytu velkého.

Z dat realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz vyplývá, že v březnu 2016 se dal průměrný byt kategorie 1+1 pořídit za 914 207 Kč. Přesně o dvanáct měsíců později to ovšem bylo 1 076 713 Kč. Zhodnocení ve výši 162 506 Kč. Z pohledu investora +17,8 %. Existuje ještě prostor na další růst? Pravděpodobně ano, historicky nejvyšší ceny bytů 1+1 byly v září 2008, kdy se nabízel průměrný byt této kategorie dokonce za 1 253 507 Kč. A proč by měly malé byty na své hodnotě i nadále získávat? Zejména proto, že je jich na trhu dlouhodobě nedostatek. Dokonce i na sídlištích se většinou nacházejí kategorie 2+1 a 3+1. Takže pokud jste našli malý byt, který odpovídá vašim představám, zvažujte rychle, zda si ho koupíte nebo budete ještě vyčkávat, zda se v nabídce některé realitní kanceláře objeví lepší. Cena se totiž může ještě zvýšit.

Byty 2+1, dlouhodobě nejvyhledávanější kategorie
Jste sami nebo ve dvou a plánujete nové bydlení? Tak s největší pravděpodobností uvažujete o kategorii 2+1 případně 2+KK. V takovém bytě se dá totiž bydlet a to i v případě, kdy dojde k narození prvního potomka. Cena navíc není tak vysoká jako u velkých bytů. Nejste ovšem sami, kdo se o byty 2+1 a 2+KK zajímá. Mnoho lidí, kteří si chtěli uložit vydělané finanční prostředky do nemovitosti, s největší pravděpodobností také sáhli po této kategorii. I když byt pro vlastní potřebu aktuálně nepotřebují, za několik let jej mohou využívat např. jejich děti. A pro ty bude dvoupokojový byt komfortnější než garsonka.

A o kolik se zvedly ceny bytů 2+1 za posledních dvanáct měsíců? O 333 807 Kč. Průměrný byt se před rokem nabízel za 1 205 133 Kč. Pouhý rok stačil na to, aby se cena zvedla na 1 538 940 Kč. Meziroční nárůst +27,7 %. Je možné, aby šly ceny u těchto bytů ještě nahoru? Tady jsme již opatrnější.  Ceny rostly za poslední rok velmi rychle, což z dlouhodobého pohledu nemusí znamenat nic dobrého. Neznamená to, že bude následovat další recese. Kupující by jen měli být při výběru nemovitostí opatrnější.

Byty 3+1, kdo chce bydlet s rodinou, musí do většího
Asi jedinou kategorií, která není příliš ovlivněna silnou poptávkou ze strany investorů, jsou byty 3+1, případně byty 4+1 a větší.  Z pohledu investora totiž nejsou velké byty příliš zajímavé. Vysoká cena, menší poptávka, horší prodejnost. Naopak, pro toho, kdo chce bydlet, bývá z dlouhodobého hlediska velký byt většinou nejvýhodnější volbou. A uvědomují si to čím dál častěji i lidé, kteří kupují první nemovitost. Mnoho z nich se raději zadluží na delší dobu, ale nemusí v budoucnosti řešit prodej menšího bytu a stěhování do bytu většího.

A jak kupní síla těch, kteří chtěli bydlet ve větším, ovlivnila jejich ceny? V březnu 2016 se dal průměrný byt 3+1 pořídit za 1 631 312 Kč. V březnu 2017 byl stejný byt nabízen za 1 949 964 Kč. Roční změna téměř shodná s kategorií 2+1, +318 652 Kč. Z pohledu investora +19,5 %. Dá se očekávat, že ceny velkých bytů budou i nadále na vzestupu? V letošním roce očekáváme, že první kategorií, ve které se zastaví růst cen, budou právě byty 3+1. Obdobná situace totiž byla zaznamenána i v minulosti. Vývoj cen velkých bytů bývá pro mnohé indikátorem celého realitního trhu. Jakmile se začne snižovat poptávka po velkých, zejména panelových, bytech, lze očekávat tento trend postupem času také u ostatních typů nemovitostí.

zdroj: realitní zpravodaj13